Bez Kontroli nad Kreatywnością? Sprawdź, jak ją kontrolować by Wpływa na Twój Sukces! 

To jest seria artykułów o cechach jakie posiadają osoby z ADHD. Dziś zajmiemy się cechą KREATYWNOŚĆ. Opowiemy sobie na pytania jakie trudności wynikają z niekontrolowanej kreatywności i jak ją kontrolować. Ciekawy, zaczynamy. 

Kreatywność jest czymś bardzo pożądanym zwłaszcza w ogłoszeniach o pracę. Niestety nie zawsze działa na naszą korzyść i może powodować różnorakie komplikacje. Zacznijmy więc od nieprzyjemnych konsekwencji niekontrolowanej kreatywności.

 

Mając ADHD jesteś bardzo kreatywny jednym z negatywnych oblicz kreatywności jest rozproszenie uwagi. Osobie kreatywnej może być trudno skupić swoją uwagę bo jej myśli działają skokowo. Co możesz zrobić? 

Pracując nad projektem najpierw użyj kreatywności i zaplanuj sobie konkretne tematy kroki kiedy jesteś gotowy to zacznij je wykonywać. W tym momencie żadne nowe pomysły nie powinny ci przeszkadzać. Przygotuj sobie kartkę z boku na której te pomysły będziesz zapisywać a następnie zaraz wróć do dalszej zaplanowanej pracy.   

 

Konsekwencją  nadmiernej kreatywności jest również brak fokusu na jednej dziedzinie. Osoby kreatywne mają trudność z wybraniem jednej dziedziny w jakiej się specjalizują. Do każdego obszaru czy dziedziny możemy znaleźć pokrewne podobne lub łączące się. Często jest tak że osoby kreatywne będąc w połowie pracy nagle zmieniają temat na inny. Studiując jakiś temat psychologiczny np. ADHD wpadają w połowie do neurologii a następnie medycyna naturalna, chińska a mogą nawet skończyć w horoskopach.

Prostego rozwiązania nie ma, trzeba po prostu unikać zmiany tematu póki nie skończymy tego pierwszego. Samodyscyplina może tu okazać się niezbędna. Pamiętaj, że wykonanie nieprzyjemnego zadania ponosi twój bazowy poziom dopaminy i czyni cię bardziej szczęśliwym i z większą chęcią do dalszej pracy.

 

Z poprzednią konsekwencją łączy się również trudność z nadmiarem pomysłów. Prowadzi on do nieuniknionego porzucania rozpoczętych projektów. Niestety ta sytuacja odbija się również mocno na poczuciu własnej wartości i wiary we własne siły.

Jeśli jednak zależy ci na realizacji pomysłów które pojawiają się w trakcie pracy załóż sobie zeszyt rozwojownik w którym będziesz zapisywać wszystkie nowe pomysły a następnie wrócisz do nich kiedy skończysz obecny projekt. O ile te pomysły nadal będą tak ciekawe. 

 

Ostatnią trudnością do której prowadzi nie kontrolowana kreatywność są zbyt wielkie oczekiwania względem projektów. Mimo że ostatni to uważam za najważniejszy bo wpływa własną wewnętrzną samoocenę. Osoby kreatywne z każdym nowym pomysłem czują przypływ energii i chęci twórczych angażują się w taki projekt maksymalnie. Nie spotykając się jednak z aprobatą z zewnątrz czują frustrację. Każde niespełnione oczekiwania które na siebie nakładasz prowadzą Cię w ostateczności do pogorszenia samopoczucia i wiary we własne siły.

Najlepiej zamienić uznanie z zewnątrz na uznanie wewnętrzne. Dobrym sposobem jest wykonanie tablicy zwycięstw. Za każdym razem kiedy ukończysz jakiś projekt z którego jesteś dumna zapisz go na karteczce i powieś na tablicy korkowej. Taką tablicę ustaw tam gdzie pracujesz to spowoduje że będziesz czuł większą wiarę we własne siły. 

 

Dziękuję za lekturę, Jeśli podobały ci się rady zapraszam na Facebook-ową grupę
samopomoc-ADHD u dorosłych na której znajdziesz różne techniki radzenia sobie w trudnościach w formie krótkich postów oraz informacji o nowych artykułach.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *