Migreny i ADHD – Pomijane Połączenie ADHD z Bólami Głowy

Migreny i ADHD współistnieją ze sobą – niestety, niewielu specjalistów bierze pod uwagę to połączenie podczas diagnozy i leczenia. Badania nadal sprawdzają podstawowe związki między tymi stanami, ale wyniki wskazują, że objawy migreny mogą nasilać objawy ADHD.

Chociaż rzadko są one łączone, jednak zaburzenia deficytu uwagi z nadpobudliwością (ADHD) i bóle głowy mogą być w ważny sposób powiązane. Badania pokazują, że osoby z ADHD mają większe ryzyko wystąpienia bólów głowy (w tym migren) w porównaniu z osobami bez ADHD. Co więcej, bóle głowy pojawiają się często i w innych zaburzeniach psychicznych, a wiele z nich współwystępuje z ADHD.

Chociaż podstawowe związki między ADHD a bólami głowy nie są w pełni zrozumiałe. Objawy i wyzwaniami związane z ADHD już są trudne a bóle głowy nie ułatwiają. Niestety, społeczność medyczna często lekceważy to połączenie, co jest niekorzystne dla pacjentów.

Kiedy lekarze jednak rozpoznają, że te stany są ze sobą powiązane – i podchodzą do leczenia holistycznie – jakość opieki poprawia się, a pacjenci lepiej funkcjonują.

Jak ADHD Może Powodować Bóle Głowy
U dorosłych jedno z badań szacuje, że migreny występują z ADHD około 35% czasu u dorosłych pacjentów. U dzieci z ADHD mogą mieć dwa razy większe ryzyko wystąpienia bólów głowy niż dzieci bez ADHD. Dzieci z ADHD są również bardziej narażone na migreny niż dzieci bez ADHD, a częstość migren związana jest bezpośrednio z ryzykiem wystąpienia ADHD.

 1. Bóle głowy, w tym migreny, wydają się być wywoływane przez ADHD. Jednym z teoretycznych powodów jest to, że bóle głowy mogą być biologicznie powiązane z ADHD, a ich współwystępowanie wynika częściowo z mechanizmów patofizjologicznych, potencjalnie związanych z dysfunkcją dopaminergiczną.
 2. ADHD samo w sobie, zwłaszcza bez leczenia, wpływa na jakość życia, co może prowadzić do stresujących sytuacji i scenariuszy, które wywołują bóle głowy. Również stres związany z radzeniem sobie z objawami ADHD może prowadzić do bólów głowy.
 3. ADHD często współwystępuje z zaburzeniami lękowymi i nastroju, które również są związane z bólami głowy i migrenami. Co więcej, bóle głowy często są ciężkie i dłużej trwają, gdy współwystępują z lękiem.
 4. Problemy ze snem i zaburzenia snu są powszechne w ADHD i również związane z bólami głowy i migrenami. W konsekwencji migreny i bóle głowy mogą nasilać objawy ADHD.

Wyzwania Leczenia i Wytyczne
Chociaż konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, dowody jednoznacznie wiążą ADHD i jego współistniejące choroby z bólami głowy, w tym migrenami. Jednak lekarze często nie zostali przeszkoleni, aby brać to pod uwagę w czasie leczenia pacjentów. Konsekwencją jest niewystarczająca opieka nad pacjentem.

Pacjent z niezdiagnozowanym ADHD i uporczywymi bólami głowy, prawdopodobnie zostanie skierowany do neurologa – wielu z nich nie specjalizuje się w ADHD i nie połączy ich z bólami głowy. Z drugiej strony lekarz leczący ADHD może nie czuć się kompetentny w leczeniu bólów głowy ani nawet identyfikacji współwystępujących chorób i czynników.

Zalecane Podejścia i Leczenie

 1. Jeśli masz z długą (ale być może nierozpoznaną) historią ADHD i bóle głowy to rozważ leczenie ADHD w pierwszej kolejności. Jeśli ADHD nie zostało zdiagnozowane, istnieje możliwość, że zmiany w życiu wywołujące stres mogą wywoływać bóle głowy a one pogorszenie objawów ADHD.
 2. Zastanów się co poprzedza bóle głowy. Zwróć uwagę zwłaszcza na wyzwalacze i wzorce związane z bólami głowy, częstotliwość, czas trwania oraz stopień zakłóceń normalnego funkcjonowania. Wywoływać mogą je takie czynniki jak:
  wypadnięcie z rutyny i nawyku, zmiany hormonalne w trakcie cyklu menstruacyjnego.
 3. Pytaj osoby mieszkające z z tobą o ich dotyczące ciebie. Możesz sam nie zauważyć jakie zachowania lub emocje przed migreną występują. Niektóre wyzwalacze bólów głowy, takie jak brak snu, lęk czy depresja, mogą także potencjalnie wpłynąć na ADHD.
 4. Rozważ wpływ leków. Leczenie ADHD i tym samym łagodzenie jego powikłań prowadzących do bólów głowy może być skutecznym sposobem ich redukcji. Jednak leki mogą także powodować skutki uboczne które mogą powodować zwiększenie bóli głowy. Zastanów się i podziel z lekarzem które z nich miały skutki uboczne by wybrać te najlepsze.
 5. Wykonaj badania w kierunku innych stanów mogących powodować bóle głowy lub wywoływać migreny. W tym celu dobrze skontaktować się z neurologiem.
 6. Zdrowe nawyki jak właściwej długości snu, odpowiedniego odżywiania (w tym nawodnienia) i aktywności fizycznej w redukcji bólów głowy/migren i poprawie ogólnego funkcjonowania.
 7. Technik zarządzania stresem i tolerancji stresu oraz innych metod behawioralnych. Stres jest jednym z najczęstszych wyzwalaczy wielu rodzajów bólów głowy. Nauka radzenia sobie ze stresem – poprzez techniki mindfulness, progresywne rozluźnianie mięśni i inne strategie – może go złagodzić i pomóc radzić sobie z oczekiwanymi i bieżącymi bólami głowy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *