SuperMoc Multitasking – Jak działa przy ADHD?


Multitasking jest pojęciem często używanym w kontekście zarządzania czasem. Jednak, czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak multitasking, czy może to jedynie iluzja? W tym artykule przyjrzę się temu, dlaczego multizadaniowość może być przekłamaniem i blędem poznawczym.

Czym Jest Multitasking?

Multitasking uznawany jest za zdolność wykonywania wielu zadań jednocześnie. Jednak najnowsze badania są sceptyczne. Skłaniają się ku twierdzeniu, że zjawisko jednoczesnego wykonywania zadań angażujący ten sam zmysł nie jest możliwe. U osób które uważają, że posiadają taką umiejętność badacze udowadniają, że jest to bardziej szybkie przerzucanie uwagi pomiędzy zadaniami niż wykonywanie ich jednocześnie. Osoba która stosuje ten sposób zarządzania czasem może mieć złudzenie wykonywania kilku zadań jednocześnie. Badania wskazują, że ludzki mózg nie jest przystosowany do wykonywania wielu skomplikowanych zadań jednocześnie zwłaszcza kiedy angażuje on ten sam zmysł. Zamiast tego, przeskakujemy między nimi, co nazywane jest przerzucaniem uwagi.

Multitasking u osób z ADHD

Patrząc jednak z perspektywy osoby z ADHD możemy uznać przerzucanie uwagi między zadaniami jako pomoc w pracy. U osób dorosłych z ADHD takie działanie jest naturalnym sposobem pracy i supermocą. Osoby z ADHD mają trudność w skoncentrowaniu się na jednym zadaniu przez dłuższy czas, co w sposób naturalny prowadzi do przeżucania się niedzy zadaniami. W tym momęcie to co dla statystycznego człowieka jest niekożystne dla osoby z ADHD poprawia wydajność.

Pozytywy supermocy Multitaskingu

Przerzucanie uwagi między zadaniami powoduje, że osoba z AHDH czuje się spokojniejsza. Umysł osoby z ADHD potrzebuje ciągłej stymulacji dlatego wykonywanie jednego zadania które nie jest fascynujące jest bardzo trudne. Wyjściem z tej sytuacji jest wykonywanie dodatkowego zadania które spowoduje wyciszenie i większe skupienie. Osoby ze średniej statystycznej działając w ten sposób poczują ogromne zmęczenie a dodatkowo badania pokazują, że ostatecznie te zadania są wykonane gorzej i dłużej niż gdyby były wykonanie pojedynczo. Dla osób z ADHD ten problem się nie pojawia ponieważ sam fakt skupienia się na jednym zadaniu jest trudniejszy i bardziej frustrujący niż wykonanie ich w towarzystwie innego zadania.

Można powiedzieć prosto ze żeby umysł ADHDowca mógł się skupić musi być wykorzystywany w 100%. Dlatego warto nauczyć się takiego łączenia zadań który będzie z niego korzystał w sposób dla Ciebie efektywny i przyjemny.

Jak poprawie taskować zadania?

Tutaj zasada jest jedna ale bardzo ważna. Nie łącz zadań które angażują ten sam zmysł jednocześnie. Momo, że dla ADHDowca jest to wykonalne i mniej obciążające radzę tego unikać. Zależy nam na jak najlepszych efektach i pozytywnym wpływie. Prawdziwy multitasking czyli wykonywanie zadań jednocześniej jest możliwy tylko w sytuacji kiedy angażujemy do każdego zadania inny zmysł.

Posiadamy kilka zmysłów przez które poznajemy świat np. wzrok, słuch, dotyk(wykonywanie działań, ruch). Przykładem niepoprawnego łączenia zadań jest czytanie i odpisywanie na Email kiedy piszemy obok artykuł. Obie te czynności angażują ten sam ośrodek wzrok i działanie w tym samym momencie. Dobrym przykładem łączenia zadań jest słuchanie książki i ćwiczenie na siłowni albo zmywanie naczyń. W tym wypadku do pierwszego zadania używaniu słuchu a w drugim działania.

Osobom z ADHD a zwłaszcza dzieciom jest nawet zalecane wykonywanie ruchu fizycznego podczas zadań intelektualnych. Często psychologowie bechawioralni zalecają posiadania zabawek do ściskania. Szukajcie dla siebie najlepszego sposobu na łączenie zadań bo na każdego coś innego. U mnie zauważyłam, że kiedy mam książkę lub wykład do odsłuchania połączenie jej z graniem w Minecraft powoduje, że zapamiętuję dużo więcej informacji niż jeśli bym poprostu tylko słuchała. Czasem korzystam także z szydełkowania lub makramy jeśli nie mam ochoty na grę.

Zapraszam do dzielenia się swoimi sposobami na łączenie zadań. Być może wykożystam jakieś też u siebie albo inni czytelnicy skożystają na tym co ty wypraktykowałaś.


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *