Jakie Warunki Życia Sprzyjają Wystąpieniu ADHD

Poza czynnikami generycznymi opisanymi w tutaj, są też czynniki środowiskowe. Jednym z takich czynników są trudne doświadczenia dziecka w okresie przed, porodowym i po porodowym, urazy w głowy w bardzo wczesnym wieku dziecięcym. ale także inne czynniki opisane dalej.

Wirusy

Jedno z badań długoterminowych na Tajwanie przedstawia tezę, że zachorowanie dziecka na enterowirusa (ER71) ryzyko późniejszego rozpoznania ADHD było o 25 procent większe. Badanie porównywało 14 tyś. pacjentów którzy przechorowali wirusa z taką samą ilością osób w grupie kontrolnej. Co ważne wzięto też pod uwagę podobny wiek, status ojca, miejsce zamieszkania.

Czynniki traumatyczne

W duńskim badaniu ogólnokrajowym polegającym na prześledzeniu 29 000 dzieci. Stwierdzono, że chłopcy urodzeni przez kobiety którym zmarł ktoś bliski w czasie ciąży byli dwukrotnie bardziej narażeni na ADHD w porównaniu do tych które nie utraciły nikogo bliskiego.

Amerykańskie badanie biorące pod uwagę 14 000 uczestników pochodzących z badania przesiewowego młodzieży. Sprawdzano takie korelacje jak, demografia, warunki ekonomiczne, czynniki rodzinne jak np. maltretowanie dziecka. Wywnioskowano na tej podstawie, że typ nieuważnego ADHD był powiązany z narażeniem na wykorzystywanie seksualne i zaniedbanie fizyczne.

Warunki życia i otoczenie

Następne badanie przeprowadzono na bazie danych południowokoreańskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Dla ciekawostki dodam że każdy Koreańczyk musi poddać się badaniu przesiewowemu co 2 lata. Jest ono zbliżone do badań jakie przechodzą w Polsce dzieci od urodzenia do ukończenia szkoły zwane potocznie „bilansem. Wracając badanie to wykazało, że niższy poziom dochodów rodziny był powiązany ze zwiększoną częstością występowania ADHD. Badanie przeprowadzone w Szwecji na 800 000 osób wykazało podobne wyniki nawet po uwzględnieniu wspólnych rodzinnych/genetycznych czynników ryzyka w rodzinach.

Badanie z duńskiego rejestru krajowego, w którym wzięło udział milion osób, wykazało, że wskaźniki Ruttera dotyczące przeciwności losu pozwalają przewidzieć wystąpienie ADHD. Sytuacja która pozwala przewidzieć wystąpienie ADHD w wysokim stopniu była opieka poza domem. Czynniki takie jak niska klasa społeczna, przestępczość ze strony ojca, zaburzenia psychiczne matki i poważne niezgody małżeńskie w stopniu umiarkowanym. Co ciekawe duża wielkość rodziny nie miała wpływu.

W ogólnokrajowym badaniu populacji, w którym wykorzystano duńskie rejestry krajowe, objęto ponad 630 000 młodych ludzi i stwierdzono występowanie czynników i relacje miedzy nimi jak niższy poziom wykształcenia rodziców, bezrobocie rodziców i względne ubóstwo rodziców wiązało się z wyższym ryzykiem ADHD u potomstwa. Kombinacje niekorzystnych warunków społecznych wiązały się z skumulowanym ryzykiem. Na przykład względne ubóstwo rodziców w połączeniu z ukończeniem najwyżej edukacji obowiązkowej i bezrobocie wiązało się z około pięcioprocentowym wyższym ryzykiem ADHD u ich potomstwa.

badanie przeprowadzone w szwedzkim rejestrze krajowym, w którym wzięło udział ponad 540 000 osób, wykazało zależność pomiędzy wieloma trudnościami i niekorzystnymi sytuacjami w rodzinie a ADHD. Śmierć w rodzinie zwiększała prawdopodobieństwo wystąpienia ADHD o 60%. Prawdopodobieństwo wystąpienia znacznego nadużywania substancji psychoaktywnych przez rodziców, przestępczości lub zaburzeń psychicznych było ponad dwukrotnie większe, podobnie jak niestabilność mieszkaniowa i pomoc publiczna dla gospodarstw domowych.

Pozytywnym akcentem jest badanie w którym wzięło udział W 4122 młodych ludzi z ADHD z USA, przeprowadzonej w 2016 r. Wynikiem tego badania jest twierdzenie, że większa spójność rodziny i wsparcie społeczne zmniejszyły ryzyko wystąpienia ADHD od umiarkowanego do ciężkiego.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *